Historia i kultura kaszubów na świadectwie

Pobierz

Wstęp.. Prawda i świadectwo Autor Manthey Franciszek Wydanie IK, 1997, 139 stron Wymiar 145 x 200 mm Opis Książka jest swoistym dokumentem dobrego wyczucia, uchwycenia, zrozumienia podstawowych wątkówKrótka historia języka kaszubskiego Zaślubiny Polski z morzem Symbole Kaszub Kultura kaszubska Literatura kaszubska Muzea na Kaszubach Rękodzieło na Kaszubach Teatr ludowy na Kaszubach Kaszubskie media i Internet Kaszëbë i Kaszëbi Z historii Kaszubów Podstawowe wiadomości o gramatyce języka kaszubskiego - FONETYKA KASZUBSKA Podstawowe wiadomości o gramatyce języka kaszubskiego - fonetyka - alfabet Podstawowe wiadomości o gramatyce języka kaszubskiego - fonetyka - akcent .Nazwa Kaszubi jeszcze w XIII wieku dotyczyła głównie Pomorza Środkowego, w okolicach Kołobrzegu, Białogardu i Koszalina, choć widzimy, że już wtedy wybijała się na nazwę ponadplemienną i sukcesywnie rozprzestrzeniała na południe i wschód, tak że w XV wieku dotarła również na Pomorze Wschodnie.5.. Dowiemy się nieco o trudnej i niejednoznacznej historii tej ziemi w tragicznych latach czterdziestych dwudziestego wieku.Kultura kaszubska jest niezwykle interesująca i zupełnie odmienna od kultur, występujących w innych regionach Polski.. Obszary aktywności podlegające ocenie.. Aleksander Majkòwsczi, ur. 17 lipca 1876 r. w Kościerzynie, zm. 10 lutego 1938 r. w Gdyni), pochowany w Kartuzach, kaszubski pisarz, dziennikarz, poeta i dramaturg, przywódca Towarzystwa Młodokaszubów, prezes Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działacz społeczny, kulturalny i polityczny, doktor medycyny.Bibliografia do wystawy pt. "Kaszuby - historia i kultura" 1..

Tagi: Malina Kaszuba , ocena - 10 , Rytm , W uścisku Moskwy , W uścisku Moskwy.Własna historia i kultura Kaszubów kl. VI A i B Dzień dobry.

Zwolennikiem wywodzenia nazwy Kaszubów od słowa szuba (kożuch) był Aleksander Brückner.Pod jednym względem jest to paralela prawdziwa: Kaszuby odznaczają się wielką urodą krajobrazu, urozmaiconego dodatkowo różnorodnymi zabytkami - zamkami, kościołami, klasztorami.. Kryteria wymagań.. SPOŁECZEŃSTWO II Redakcja naukowa: Stanisław Cygan Kielce 2018 Wydawca: *** Format: B5 (169 x 240) Oprawa: miękka, klejona, folia błysk Objętość: 337 stron ISBN 978-83-60777-77- ***Jest też świadectwem Kaszubów.. Kontrakt z uczniami dotyczący sposobu oceniania.. Ziemia kaszubska również w okresie międzywojennym należała do Polski.Historia Kaszub i tradycje Kaszuby to historyczna kraina Polski, będąca częścią Pomorza.. We wrześniu 2013 roku, pierwszy raz w naszych dziejach, młodzi Kaszubi uczący się do tej pory języka ojczystego, zaczęli poznawać także ojczystą historię.Rozciągające się między dolną Odrą a dolną Wisłą ziemie Kaszubów (Pomorzan) były od X w. terenem ekspansji kształtujących się w ich sąsiedztwie organizmów państwowych.. Do tej pory zachowały się tradycyjne kaszubskie stroje, pieśni, muzyka, a nawet język.. Sukces - i piszę to bez cienia ironii.OCENIANIE PRZEDMIOTOWE Z WŁASNEJ HISTORII I KULTURY OPRACOWANO NA PODSTAWIE PROGRAMU "WŁASNA HISTORIA I KULTURA (KASZUBY)" Spis treści: I. Zachęcam do przeczytania poniższego tematu wraz z opracowaniem, a następnie także do wykonania fotografii np. pomników przyrody, znajdujących się w okolicy waszego miejsca zamieszkania i przesłania mi na maila..

Na szczęście jednak kultura kaszubska przetrwała do dnia dzisiejszego.W 997 r. przybył on na Pomorze Wschodnie z zadaniem szerzenia wiary chrześcijańskiej.

Warto podkreślić, że region ten zamieszkuje niezwykły lud kaszubski, charakteryzujący się mocno zarysowaną odrębnością kulturową i językową.Katolicki fanatyzm, zaślepienie i pogarda dla kultury własnych przodków u "bogobojnych" Kaszubów - na szczęście nie wszystkich… W roku 2010 w gminie Linia na Kaszubach (powiat wejherowski) otworzono jako atrakcję turystyczno-przyrodniczą szlak rowerowy o długości 85,6 km o nazwie "Poczuj kaszubskiego ducha", wiodący przez .Aleksander Majkowski (csb.. Dla lepszej prezentacji tematu podaje pomocne strony internetowe:Pierwszy Kongres Młodych Kaszubów już za nami - odbył się w zeszłą sobotę.. Pojawienie się Słowian na kartach historii pisanej w VI w.. W książce znalazły się też krótkie biogramy wszystkich osób, które podzieliły się z badaczami historiami swojego życia, a także zdjęcia przedstawiające wielu autorów wspomnień oraz .Historia Kaszubów w. Józef Borzyszkowski W KRÓLESTWIE PRUSKIM I CESARSTWIE NIEMIECKIM (1815−1920) Cz. 1 KASZUBI I POMORZE NA DRODZE DO KAPITALIZMU I SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO () Cz. 2 W CESARSTWIE NIEMIECKIM-ORAZ ZA WIELKĄ WODĄ NA EMIGRACJIWszystkie one posiadają swoją duszę, są świadectwem czasu przeszłego… Koniecznie zapytać, skąd wzięło się widoczne pęknięcie w murze kościoła!.

Tradycyjnie granice Kaszub sięgają aż do Gdańska na wschodzie, po Bytów na zachodzie.Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach.

Kaszubi posiadają własną kulturę oraz język: dialekt kaszubski.. 6.Program nauczania własnej historii i kultury .. Historia polityczna kraju Kaszubów 1) Przełomowe wydarzenia polityczne w dziejach Kaszub i Kaszubów oraz historyczny i współczesny obszar ich zamieszkania.. Położenie, mapa Kaszub.. Obejmuje tereny od Konarzyn i Brus koło Chojnic aż po Trójmiasto oraz Mierzeję Helską.. Rozwój ich kultury przyczynił się do postrzegania ich nierzadko jako odrębnego narodu, co zmieniło się w czasie II wojny światowej.. Rozprzestrzenienie sięHistoria.. Także ten gdyński duchowny uczestniczył w otwarciu wystawy.. Obszary aktywności podlegające ocenie.. Z zachodu na Pomorze napierali Sasi (Niemcy), z południa rosnące w siłę państwo Piastów, a z północy władcy skandynawscy.1.. Prezentacje na scenie głównej, dyskusje w grupach warsztatowych, występy artystyczne.. VII.Kaszuby to region geograficzny oraz kraina kulturowa w północnej Polsce, obejmuje tereny, należące do województwa pomorskiego.. Mimo rozlicznych prób nie udało się dotąd dokładnie objaśnić etymologii i znaczenia nazwy Kaszubi (lud) oraz Kaszuby (terytorium).. I kim jest postać na jednym z archiwalnych zdjęć.. Abramowicz D.: Legendy Pomorza i Kaszub.. Szkoła umożliwia poznanie historii własnego regionu- Kaszub 2.. Pełna sala ludzi, ok. 140 uczestników zgromadzonych w Kartuskim Centrum Kultury..

Nauczanie własnej historii i kultury jest równoznaczne z zaliczeniem tych zajęć do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów dodatkowych, liczenie do średniej ocen, bez wpływu na klasyfikację i promowanie).

Kryteria wymagań.. Zagadnienie praojczyzny Słowian.. III Kontrakt z uczniami dotyczący sposobu oceniania.. Kaszuby znajdują się w północnej Polsce w województwie pomorskim.Tytuł O historii Kaszubów.. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji .. Kaszubi, będący autochtoniczną słowiańską ludnością Pomorza, zamieszkują te tereny od wieków.Kaszubi zamieszkują pas ziemi od Władysławowa na północy, po powiat chojnicki na południu.. W Gdańsku biskup Wojciech dokonał chrztu mieszkańców i dzięki temu wydarzeniu po raz pierwszy na kartach historii pojawiła się osada, która obecnie uznawana jest za stolicę Kaszub.Dzięki zmianom w prawie oświatowym, które dokonały się w ostatnich latach, młode pokolenie Kaszubów uzyskało możliwość uczenia się własnej historii i kultury.. Formy sprawdzania .Kaszubskie tradycje Śmigus -dyngus.. - Katowice; Wydawnictwo KOS, 2010Chcieliśmy pokazać, obok tekstu, także to oryginalne źródło, jakim jest świadectwo historii mówionej " - powiedziała PAP Madoń-Mitzner.. Szkoła umożliwia poznanie kultury materialnej i duchowej Kaszub 3.. Być może pochodzi ona od długich, podwijanych szat noszonych przez Kaszubów, stąd Kaszuby = kasać huby tj. "podwijać fałdy".. Zwyczajem wielkanocnym do dnia dzisiejszego jest dyngus.. Trudno jednak jednoznacznie wyznaczyć jej granice, ponieważ nie są to granice historyczne.. Na Kaszubach znany jest dyngus polegający na oblewaniu wodą, jednak dawniej "dyngowano" gałązkami jałowca, od którego wykupić się można ofiarowując jajka.JĘZYK JAKO ŚWIADECTWO KULTURY JĘZYK.. Szczególne wspomnienia, związane z wizytami Jana Pawła II w Gdyni i na Wybrzeżu ma również ojciec Edward Pracz, krajowy Duszpasterz Ludzi Morza..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt